Aktualności
Wyniki rekrutacji do 3. edycji projektu Biblioteki pełne Dobrej Energii
Z radością informujemy, że nasza szkolna biblioteka zakwalifikowała się do udziału w 3. edycji "Bibliotek pełnych Dobrej Energii", projektu, w ramach którego wpierane są biblioteki wiejskie z całej Polski. W tej edycji udział brało aż 90 placówek z całej Polski. Ostatecznie Komisja wybrała 25 placówek, które jej zdaniem zaproponowały najciekawszą ofertę warsztatów edukacyjnych. Każda z zakwalifikowanych placówek otrzyma pakiet 10 książek o tematyce ekologicznej i przyrodniczej, z pomocą których przeprowadzi 3 warsztaty ekologiczne dla dzieci i młodzieży.
“Zdrowie i pasja zamiast nałogów”
Przedstawiamy prace, które zostały dostarczone na szkolny konkurs literacko-plastyczny “Zdrowie i pasja zamiast nałogów” w ramach ogólnopolskiej kampanii profilaktycznej “Zachowaj trzeźwy umysł”. Organizatorkami były panie: Iwona Adamczyk Olech, Dorota Sokołowska i Sylwia Antoń. W konkursie wzięli udział następujący uczniowie: Gracjan Strojek kl. II, Fabian Kusy kl. II, Damian Pomykało kl. III, Milena Kusy kl. IV. Gratulujemy! Nagrody zostaną wręczone w najbliższych dniach.
Konkurs Szopek Bożonarodzeniowych
Wzorem lat ubiegłych, serdecznie zapraszamy wszystkich uczniów do wzięcia udziału w Konkursie Szopek Bożonarodzeniowych. Organizatorem konkursu jest Szkoła Podstawowa im. Ziemi Lubelskiej w Radawcu Dużym pod honorowym patronatem Wójta Gminy Konopnica. W tym roku wprowadzono dodatkowy zapis w regulaminie - Nie będą oceniane prace, które brały udział w poprzednich edycjach konkursu.Szopki na etap szkolny należy dostarczyć do biblioteki szkolnej w dniach 3 - 6 grudnia 2024 r. Szczegóły dotyczące prac znajdują się w regulaminie konkursu.
Kleksogafia i przędzenie liter
Dzisiaj czwartoklasiści stali się uczniami Akademii pana Kleksa. Odbyły się zajecia z przędzenia liter i kleksografii.
14
KONKURS!
Drodzy Uczniowie!!
Zachęcam wszystkich do udziału w szkolnym konkursie historycznym, który przygotowują Pani Aneta Putowska i Pani Anna Piwowar. Konkurs polega na wykazaniu się znajomością 106 wydarzeń z historii Polski od chwili powstania państwa polskiego do czasów współczesnych. W załączeniu regulamin i załącznik z datami.
- Konkurs adresowany jest do wszystkich uczniów klas IV-VIII .
- Chęć udziału w konkursie należy zgłosić do nauczyciela historii do dnia 08.11.2024 r.
- Zakres materiału - daty i wydarzenia stanowią załącznik do niniejszego regulaminu.
- Konkurs odbędzie się w formie pisemnej w dniu 13 listopada 2024 r. o godz. 8.00.
- Uczniowie, którzy wezmą udział w konkursie, otrzymają uwagi pozytywne.
- Uczniowie, którzy uzyskają 75% wszystkich punktów zostaną dodatkowo nagrodzeni oceną z przedmiotu.
- Zwycięzcy - I - III miejsce otrzymają dodatkowo nagrody rzeczowe.
Termin zgłaszania udziału w konkursie: udział w konkursie zgłaszają wszyscy chętni uczniowie do dnia 8 listopada 2024 r. do Pani Anety Putowskiej lub Anny Piwowar
25 października 2024 r. - 660. Rocznica lokacji Zemborzyc
Właśnie dziś mija równo 660 lat od wydania dokumentu pozwalającego na założenie naszej miejscowości. Oto krótka historia naszych Zemborzyc.W XIV w. w podlubelskim lesie, nad rzeką Bystrzycą, metodą karczunku powstała wieś Zemborzyce. Przywilej króla Kazimierza Wielkiego z 25 października 1364 r. zezwala Grzegorzowi z Błogodzic na osadzenie w lasach na 33 łanach. Król nadaje tej wsi nazwę Zamborzice. (pochodzi prawdopodobnie od popularnego w tamtych czasach imienia Samborza lub od słowa „Sam bór”- wszędzie lasy). Była to wieś królewska - przy trakcie z Krakowa do Lublina, a później aż na Litwę. To położenie - na handlowym szlaku - przyczyniło się do dynamicznego rozwoju wsi, w krótkim czasie staje się ona osadą z własnym folwarkiem . Już w 1429 r. napotykamy informację o funkcjonowaniu w Zemborzycach kościoła W II poł XVI w. Zemborzyce są wsią zamożną z 34 gospodarstwami, 5 karczmami, stawem i młynem. Na przestrzeni wieków wieś przechodziła różne koleje losu, licznym przesunięciom ulegały też jej granice. O jej znaczeniu świadczy fakt, że przez wiele lat była siedzibą Urzędu Gminy. W 1835 r. folwark w Zemborzycach przeszedł w dziedziczne władanie rosyjskiego generała Fryderyka Rüdigera , który otrzymał go od cara za skuteczne tłumienie powstania listopadowego. We władaniu potomków generała folwark pozostał do końca I wojny światowej. Po latach na skutek stałych podziałów gospodarstw wieś stała się bardzo gęsta, dlatego w 1922 r. w Zemborzycach przeprowadzono komasację gruntów. W 1975 r. podjęto decyzję o włączeniu części terenu wsi do Lublina - najstarsza pierwotna część Zemborzyc stała się dzielnicą miasta. Pozostała część Zemborzyc została wcielona do gminy Konopnica. Z tej oto okazji w szkole została przygotowana wystawa zdjęć, którą będzie można oglądać również w 10 i 17 listopada 2024 r. w świetlicy wiejskiej w Zemborzycach Wojciechowskich.